Achievements 2022-23

Brain-o-brain Wonderkid


5th time in a row Rishabh Agarwal of class 8A, has become the Wonderkid. This time he has won National Rank 1 & State Rank 1 in Brain-o-brain Wonderkid 2022. He has been awarded with a cash prize of Rs 10,000/- and a Trophy for his outstanding performance.

Lucky Agarwal of class 2I, Ananya Dixit, 2H, and Vanya Singh, 2H, received gold medal in BOB Wonderkid National Level Inter School Competition.

Session 2022-23
Session 2022-23

Story Telling Competition


Faiqa Ali of KG F won the 1st prize in India wins freedom, National level story telling competition,6th Edition, UKG level, organised by Heritage Foundation of Art and Culture.


Drawing and Painting Competition


Shreyan Das won Second Runner up Trophy in ASISC Sub Junior Drawing and Painting Competition at National Level.


Junior Debate


Samaira Parveen won the First Runner up Trophy in ASISC JUNIOR DEBATE at National Level.


CISCE National Shooting Championship


Our student, Kanak Mishra of class 12-F, notched the 1st position and won a Trophy in CISCE National Shooting Championship representing UP & UK region at the National Level.

Session 2022-23

National Taekwondo Championship


15th Open National Taekwondo Championship held at chowk stadium

GOLD MEDAL:

  • Satakshi Chaudhary 4th A

  • Shaurya Prakash 4th E

  • Deepika Rawat 4th E

  • Aanjaneya Singh 4th E

  • Avani 4th D

  • Ishaan 8th C

  • Sneha Mantuwal 7th I

  • Ajinkya Singh 6th I

SILVER MEDAL:

  • Vaishnavi Gusain 7th E

  • Sukriti Pandey 6th J

  • Arnav Sahu 6th A

  • Ojas Pandey 5th A


CISCE Zonal Athletics Competition 2022


SILVER MEDALS:

  • Riddhika Dwivedi U-17 in 200mtrs race

  • Swarnima Singh 1500mtrs race, U-19

  • Sanidhya Jain 3000mtrs race, U-19

  • Ansh Rastogi 3000mtrs, U-17

  • Ziyan 200mtrs, U-19

BRONZE MEDALS:

  • Naisha Singh 400mtrs, U-14

  • Arpit Chaurasia 1500mtrs, U-14

  • Riddhika Dwivedi 100mtrs, U-17

  • Riddipta Rastogi 110mtrs Hurdles, U-19

  • Anchal Singh 400 mtrs, U-19


Basketball Champions


We became 3x3 Basketball Champions U-17 Boys

In a spine chilling U-17 Girls Final Match, we emerged as proud Runner's Up in 3x3 Basketball Champion's Trophy.


Unicus Critical Thinking Olympiad


A paragon of child prodigy, Rishabh Agarwal's percentile in Unicus Critical Thinking Olympiad was 100% and he ranked 1st internationally.


Best Teachers


It is a matter of pride for us that our teacher Ms Poonam Sabharwal had been declared the best teacher amongst all branches of CMS. She has been declared as the best English teacher and is getting prize money of Rs 77169.

We are elated to mention here that Pratibha Tiwari has been declared as the best Political Science teacher amongst all the campuses.

In the ICSE section, Mr Rakesh Sinha has been declared the best English teacher.


NEET


The following students from GN 1 have qualified for NEET 2022 with a very good rank.

Brilliant Score
1. NANDINI SAPRA - 680/720 as City topper at 2nd place.
2. KUMAR YASHASWI - 645/720
3. PALAK SHARMA - 637/720
4. SHUBHANSHI TYAGI - 609/720


NEET


The following students from GN 1 have qualified for NEET 2022 with a very good rank.

Brilliant Score
1. NANDINI SAPRA - 680/720 as City topper at 2nd place.
2. KUMAR YASHASWI - 645/720
3. PALAK SHARMA - 637/720
4. SHUBHANSHI TYAGI - 609/720


REGIONAL BADMINTON TOURNAMENT (GIRLS)


Regional Badminton Tournament (Girls) held at St. Jude's School Gorakhpur from 2nd & 3rd September 2022

Silver Trophy for Under 19 girls in Team Championship
1) Shreya Yadav ( XII)
2) Mathili Tondon (XI )
3) Anchal Singh (XI)

Silver Medal in Under - 17 Individual event
Shriya Singh (VIII) (also selected for Nationals)


CISCE UK & UP REGIONAL TABLE TENNIS TOURNAMENT


CISCE UK & UP REGIONAL TABLE TENNIS TOURNAMENT 2022-23 held at St Joseph's college, Nainital,Uttarakhand

Under 19 Girls
SILVER medal:
Malaika Rizvi (12 E)
Bronze- Akshaya Mehra (12 D)

Achievements 2022-23


CISCE Zonal Athletics competition 2022


Gold Medal: Riddhika Dwivedi U-17 in 200mtrs race

Silver Medals:
1) Swarnima Singh 1500mtrs race, U-19
2) Sanidhya Jain 3000mtrs race, U-19
3) Ansh Rastogi 3000mtrs, U-17
4) Ziyan 200mtrs, U-19


ZONAL DRAWING AND PAINTING COMPETITION


Shreyan Das of Class 7 - D has won 1st prize and Akriti Samyak of Class 11 has won 2nd prize in ASISC(UP/UK) ZONAL DRAWING AND PAINTING COMPETITION 2022 organised by Dr Virendra Swaroop Public School, Lucknow.

Achievements 2022-23


REGIONAL SHOOTING CHAMPIONSHIP


Kanak Mishra of class 12-F, participated in ASISC REGIONAL SHOOTING CHAMPIONSHIP from LUCKNOW ZONE-A, from 27th to 28th August, 2022 in Mussoorie.

Kanak Mishra brought laurels to the school with her commendable performance and won GOLD MEDAL.

Achievements 2022-23


Vishishth Samman


We are proud to share that Mrs. Abha Anant, Principal, CMS Gomtinagar - I was honoured by the Chief Minister of Uttar Pradesh, Shri Yogi Adityanath at Lok Bhavan on the occasion of Teachers' Day, 5th September 2022.

She has received this honour for being an exceptional leader in the field of Secondary Education. She is the only Principal from Lucknow to have received this honour.

Achievements 2022-23


Article Published


𝐒𝐩𝐚𝐧𝐝𝐚𝐧𝐚 𝐁𝐡𝐚𝐫𝐝𝐰𝐚𝐣 𝐨𝐟 𝐆𝐫𝐚𝐝𝐞 𝟏𝟏-𝐈, 𝐡𝐚𝐬 𝐰𝐫𝐢𝐭𝐭𝐞𝐧 𝐚𝐧 𝐞𝐧𝐠𝐫𝐨𝐬𝐬𝐢𝐧𝐠 𝐚𝐫𝐭𝐢𝐜𝐥𝐞 𝐨𝐧 "𝐍𝐚𝐭𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥 𝐂𝐡𝐚𝐦𝐛𝐚𝐥 𝐖𝐢𝐥𝐝𝐥𝐢𝐟𝐞 𝐒𝐚𝐧𝐜𝐭𝐮𝐚𝐫𝐲” 𝐰𝐡𝐢𝐜𝐡 𝐡𝐚𝐬 𝐛𝐞𝐞𝐧 𝐩𝐮𝐛𝐥𝐢𝐬𝐡𝐞𝐝 𝐢𝐧 𝐭𝐡𝐞 𝐦𝐚𝐠𝐚𝐳𝐢𝐧𝐞 '𝐇𝐎𝐑𝐍𝐁𝐈𝐋𝐋'. She has beautifully penned down her feelings, wherein she has expressed about Nature's beauty and treasures.

Achievements 2022-23