Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Results 2014
Letter of Invitation
An Introduction
Message from the CMS Founders
Message from the President & Chief Operating Officer
Message from the HOD, QAID
General Rules and Regulations
A Special Note for the Team Leaders
The Schedule
National Geography Olympiad
Criteria of Participation
Glimpses
The Events
The Venue
Results 2013
Confirmation Form
Registration Form
Event wise Registration Form
Travel Form
Contact Us
 
  Home > Events & Competitions > Geofest >
Results 2014
GEO- TALK (FINAL) RESULT
SCHOOL NAME & CITY NAME OF THE WINNER STUDENT RANK / POSITION
SUNBEAM SCHOOL, VARUNA , VARANASI  **ABHINAV KUMAR YADAV FIRST
CITY MONTESSORI SCHOOL, STATION ROAD, LUCKNOW **SHIVANSH AGARWAL SECOND
BLUE BELLS SCHOOL INTERNATIONAL, NEW DELHI **TANYA GHAI THIRD
ST.MARK'S SR. SEC. SCHOOL, JANAKPURI, NEW DELHI **HARSHIT JAIN CONS.
SWAMI HARIHARANAND PUBLIC SCHOOL, HARIDWAR , UTARAKHAND **SAGAR BATHIJA CERTIFICATE OF COMMENDATION - 5
CITY MONTESSORI SCHOOL, LDA KANPUR ROAD, LUCKNOW **KINJAL PANDEY CERTIFICATE OF COMMENDATION - 6
MOTILAL NEHRU PUBLIC SCHOOL, JAMSHEDPUR **SAKSHI SINGH  CERTIFICATE OF COMMENDATION - 7
 
MODEL DISPLAY - JUNIOR (FINAL) RESULT
SCHOOL NAME & CITY NAME OF THE WINNER STUDENT RANK / POSITION
PANKAJ GLOBAL PUBLIC SCHOOL , MAHARASHTRA **MANISH NARENDRA PATIL                         **MOHIT PRAVIN AGRAWAL  FIRST
J B ACADEMY, FAIZABAD, UTTAR PRADESH **AFRAZ JAMAL        
**CHINMAY SINGH 
SECOND
GURUKUL ACADEMY, LUCKNOW **AWDHESH SHUKLA   
**SIDDHANT SENGAR 
THIRD
S.D PUBLIC SCHOOL, MUZAFFAR NAGAR **SARTHAK MITTAL   
**HARSH SHARMA
CONS.
SUNBEAM SCHOOL, ANNAPURNA VARANASI **JAI VARDHAN SINGH   
**HARSHIT SINGH 
CERTIFICATE OF COMMENDATION - 5
SUNBEAM SCHOOL, VARUNA , VARANASI **SHAHBAZ KHAN  
**RUPESH PATHAK   
CERTIFICATE OF COMMENDATION - 6
BISHOP WESTCOTT GIRLS' SCHOOL, DORANDA , JHARKHAND **SHREYA MOTANI         
**RAHAT NASIM                   
CERTIFICATE OF COMMENDATION - 7
 
CREATE YOUR TASTE - SENIOR (FINAL) RESULT
SCHOOL NAME & CITY NAME OF THE WINNER STUDENT RANK / POSITION
SUNBEAM SCHOOL, VARUNA , VARANASI **ADITYA JHA             
**ABHINAV KUMAR YADAV 
FIRST
VIDYA DEVI JINDAL SCHOOL, HISSAR, HARYANA **RIYA SHARMA    
**ISHA TAMBAKUWALA
SECOND
S.D PUBLIC SCHOOL, MUZAFFAR NAGAR  **ANUBHA GUPTA 
**SAHIL CHOUDHARY 
THIRD
J B ACADEMY, FAIZABAD, UTTAR PRADESH **KEERTIKA MAKHEJA    
**SRISHTI AGARWAL
CONS.
CHHATRAPATI SHIVAJI PUBLIC SCHOOL, DHULE , MAHARASHTRA **DARSHAN DEEPAK PATIL                 
**APURVA SANTOSH PATIL  
CERTIFICATE OF COMMENDATION - 5
BLUE BELLS SCHOOL INTERNATIONAL, NEW DELHI **AKARSH  GOYAL
**BHUMIKA SINGH 
CERTIFICATE OF COMMENDATION - 6
NEW HORIZON PUBLIC SCHOOL, NEW PANVEL, MAHARASHTRA **DHEERAJ MANIKANDAN MENON      
**AATHIRA ANANDAN PILLAI 
CERTIFICATE OF OMMENDATION - 7
 
GEO- TECH - SENIOR (FINAL) RESULT
SCHOOL NAME & CITY NAME OF THE WINNER STUDENT RANK / POSITION
SUNBEAM SCHOOL , VARUNA, VARANASI ADITYA JHA                                
SAURABH VERMA
FIRST
SUNBEAM SCHOOL , LAHARTARA, VARANASI RADHIKA KHERIA                
K.SHASHANK RAO
SECOND
SAI GRACE ACADEMY INTERNATIONAL, DEHRADUN , UTTARAKHAND BHUMIKA RAWAT                
KRITIKA RANA
THIRD
SUNBEAM SCHOOL , BHAGWANPUR, VARANASI MANAS MISHRA                
KSHITIJ MISHRA
CONS.
CHATARPATI SHIVAJI PUBLIC SCHOOL, DHULE , MAHARASHTRA DARSHAN PATIL                     
APURVA PATIL
CERTIFICATE OF COMMENDATION - 5
DALIMSS SUNBEAM SCHOOL, SIGRA VARANASI KUMAR SAURABH                          
PREETI SRIVASTAVA
CERTIFICATE OF COMMENDATION - 7
CITY MONTESSORI SCHOOL, RDSO BRANCH, LUCKNOW VIDIT GUPTA                        
RISHAB SONKAR
CERTIFICATE OF COMMENDATION - 6
 
GEO- TOONS - JUNIOR (FINAL) RESULT
SCHOOL NAME & CITY NAME OF THE WINNER STUDENT RANK / POSITION
BAL BHARTI PUBLIC SCHOOL, BRIJ VIHAR, UTTAR PRADESH **SARTHAK JAIN                                   
**RAKSHHITA THAPAR 
FIRST
SUNBEAM SCHOOL, ANNAPURNA VARANASI **SHREYAM CHANDRAKER     
**JAI VARDHAN SINGH
SECOND
SMT.SULOCHANADEVI SINGHANIA SCHOOL, THANE WEST , MAHARASHTRA **BITTHAL ANANTA KUMAR PARIDA                                  
**HARSH SANKAR NAICKER 
THIRD
ST.MARK'S GIRL SR. SEC. SCHOL, NEW DELHI **NAINA GANDHI                                    
**JHARNA SINGHAL 
CONS.
BAL BHARATI PUBLIC SCHOOL, BILASPUR, CHHATTISGARH **VAIBHAV GUPTA         
**GAURAV PATEL
CONS.
DALIMSS SUNBEAM SCHOOL , SIGRA , VARANASI **ANJALI ARYA                    
**PAYAL ISHWAR  
CERTIFICATE OF COMMENDATION - 5
LA MARTINIERE COLLEGE , LUCKNOW **DIVYANSH KHANDELWAL  
**AMAN PARIHAR 
CERTIFICATE OF COMMENDATION - 6
JAYCEES PUBLIC SCHOOL, RUDRAPUR **SEJAL CHANDANA 
**YASHIKA GANGWAR
CERTIFICATE OF COMMENDATION - 7
 
MODEL DISPLAY - SENIOR (FINAL) RESULT
SCHOOL NAME & CITY NAME OF THE WINNER STUDENT RANK / POSITION
SUNBEAM SCHOOL, VARUNA , VARANASI **ADITYA JHA 
**ABHINAV KUMAR YADAV 
FIRST
GEMS OUR OWN INDIAN SCHOOL, DUBAI **SOORYA RAJESH BALAN 
**AISHWARYA PADMANABHAN
SECOND
BLUE BELLS SCHOOL INTERNATIONAL, NEW DELHI **AKARSH GOEL  
**BHUMIKA SINGH 
THIRD
LA MARTINIERE COLLEGE , LUCKNOW **SAUHARD SRIVASTAVA   
**YASHARTH SHEKHAR 
CONS.
ST.MARK'S SR. SEC. SCHOOL, JANAKPURI, NEW DELHI **HARSHIT JAIN    
**SIDDHARTH SAHA
CERTIFICATE OF COMMENDATION - 5
S.D PUBLIC SCHOOL, MUZAFFAR NAGAR **ANUBHA GUPTA  
**AAYUSH BHATT 
CERTIFICATE OF COMMENDATION - 6
LUCKNOW PUBLIC INTER COLLEGE, ANAND NAGAR, LUCKNOW **RAJDHANI SRIVASTAVA     **DEEPANSHI DIXIT  CERTIFICATE OF COMMENDATION - 7
 
CREATE YOUR TASTE - JUNIOR (FINAL) RESULT
SCHOOL NAME & CITY NAME OF THE WINNER STUDENT RANK / POSITION
LE BOCAGE INTERNATIONAL SCHOOL, MAURITIUS - JUNIOR TEAM - 1 **BEEBEEJAUN SOPHIA   
**GURANNA ANSHIKA 
FIRST
SAIGRACE ACADEMY INTERNATIONAL, DEHRADUN, UTARAKHAND **DANISH FATIMA      
**SAKSHI MAHER
SECOND
SUNBEAM SCHOOL, ANNAPURNA VARANASI **SHREYAM CHANDRAKER                    
**HARSHIT SINGH 
THIRD
KDMA INTERNATIONAL, KANPUR, UTAR PRADESH **PIYUSH SITHOLAY    
**SANCHIT SACHAN 
CONS.
DALIMSS SUNBEAM SCHOOL , SIGRA, VARANASI **PAYAL ISHWAR    
**KARTIK SINGH 
CERTIFICATE OF COMMENDATION - 5
CITY MONTESSORI INTER COLLEGE, MAHANAGAR CASMPUS - I, LUCKNOW **VANIA KHUSHBOO  
**REEBA    
CERTIFICATE OF COMMENDATION - 6
SUNBEAM SCHOOL, LAHARTARA, VARANASI **IFFAT FATMA               
**MAHEK TODI
CERTIFICATE OF COMMENDATION - 7
 
NATIONAL GEOGRAPHY OLYMPIAD (FINAL) RESULT
SCHOOL NAME & CITY NAME OF THE WINNER STUDENT RANK / POSITION
PRAKHAR SRIVASTAVA CMS , GOMTI NAGAR CAMPIS - I, LUCKNOW FIRST
HIMANSHU TRIPATHI SUNBEAM BHAGWANPUR, VARANASI SECOND
UTKARSH SRIVASTAVA CMS, RAJENDRA NAGAR - III, LUCKNOW THIRD
 
QUIZZING (FINAL) RESULT
SCHOOL NAME & CITY NAME OF THE WINNER STUDENT RANK / POSITION
SETH M.R JAIPURIA SCHOOL, LUCKNOW ** PRADYUMN AGARWAL                   
**ANIMESH RAJVANSHI 
FIRST
SUNBEAM SCHOOL BHAGWANPUR, VARANASI **MANAS MISHRA                                
**KSHITIJ MISHRA 
SECOND
LA MARTINIERE COLLEGE78, LUCKNOW **YASHARTH SHEKHAR                         
**SAUHARD SRIVASTAVA 
THIRD
 
VOICE & VISION (FINAL) RESULT
SCHOOL NAME & CITY NAME OF THE WINNER STUDENT RANK / POSITION
LEARNING REALM INTERNATIONAL HIGHER SECONDARY SCHOOL , KALANKI , KATHMANDU, NEPAL ****ANGEL BHUJEL 
**MANISH PRASAD DAHAL   
**AYUSHKA RAI                 
**AYUSH SUBEDI        
**AMIR RAJ REGMI    
**MARISHA SHRESTHA 
FIRST
ST.MARK'S SR. SEC. SCHOOL, JANAKPURI, NEW DELHI **DIKSHA LUTHRA    
**AMAN SACHDEVA   
**ANUBHUTI SINHA  
**HARSHIT JAIN    
**SIDDHARTH SAHA    
**PARNEET KAUR SANDAL
SECOND
ARMY PUBLIC SCHOL, KANPUR , UTAR PRADESH **ANJALI VERMA    
**AKANKSHA PANDEY   
**AMBUJ BAJPAI      
**SHAHINA PARVEEN SIDDIQUI                            
**NEHA MISHRA     
**SALMAN KHAN 
THIRD
DALIMSS SUNBEAM SCHOOL , SIGRA , VARANASI

**ANJALI ARYA                 
**PAYAL ISHWAR                   
**KARTIK SINGH      
**SAURABH PATHAK   
**KUMAR SAURABH       
**PREETI SRIVASTAVA

CONS.
GEMS OUR OWN INDIAN SCHOOL, DUBAI **SOORYA RAJESH BALAN  
**FATIMA MARWA  
**MEHHANA SENTHIL KUMAR                          
**MELODY NOELLA SEQUEIRA           
**THAPASYA ARUN SUDARSAN                 
**KARTHIKA VIJAY 
CERTIFICATE OF COMMENDATION - 5
CHHATRAPATI SHIVAJI PUBLIC SCHOOL, DHULE , MAHARASHTRA **JIGNESH KUMAR DILIP PAWAR                           
**KAVISHA KAMLESH TAYAL                         
**SHUBHAM SHARAD CHAUDHARI             
**DARSHAN DEEPAK PATIL  
**APURVA SANTOSH PATIL 
**ASHUTOSH SINGH
CERTIFICATE OF COMMENDATION - 6
SUNBEAM SCHOOL , LAHARTARA , VARANASI **RADHIKA KHERIA 
**K.SHASHANK RAO 
**MONISHITA BAREJA 
**IFFAT FATMA            
**MAHEK TODI           
**DIVISHA RASTOGI
CERTIFICATE OF COMMENDATION - 7
 
NATIONAL GEOGRAPHY OLYMPIAD -- MEGA FINAL RESULT
SCHOOL NAME & CITY NAME OF THE WINNER STUDENT
CMS, ALIGANJ CAMPUS - I OM JAISWAL
CMS, GOMTI NAGAR - I CAMPUS PRAKHAR SRIVASTAVA
JAYCEES PUBLIC SCHOOL, RUDRAPUR SUNIT BISHT
 

SPECIAL CATEGORY

NAME OF THE SCHOOL

MOST PUNCTUAL CHHATRAPATI SHIVAJI PUBLIC SCHOOL, DHULE, MAHARASHTRA
BEST GROOMED GEMS OUR OWN INDIAN SCHOOL, DUBAI
MOST COURTEOUS MAHARANI GAYATRI DEVI, JAIPUR, RAJASTHAN
BEST DISCIPLINED LEARNING REALM INTERNATIONAL HIGHER SECONDARY SCHOOL, KALANKI, KATHMANDU, NEPAL
MOST ENTERPRISING DISHA DELPHI PUBLIC SCHOOL, KOTA,  RAJASTHAN
MOST COOPERATIVE BLUE BELLS SCHOOL INTERNATIONAL, NEW DELHI
MOST AFFABLE SUNRISE ENG MED SCHOOL, BELUR, HOWRAH
MOST ENTHUSIASTIC SAIGRACE ACADEMY INTERNATIONAL, DEHRADUN, UTARAKHAND
MOST VERSATILE LOYALTY ACADEMY, KATHMANDU, NEPAL
MOST INNOVATIVE JAGRAN PUBLIC SCHOOL, GOMTI NAGAR, LUCKNOW
 
OVER ALL CHAMPIONS
JUNIOR CATEGORY - OVER ALL CHAMPIONS
SUNBEAM SCHOOL, ANNAPURNA VARANASI

WINNER

BAL BHARTI PUBLIC SCHOOL, BRIJ VIHAR, UTTAR PRADESH

RUNNER UP

SENIOR CATEGORY - OVER ALL CHAMPIONS
SUNBEAM SCHOOL, VARUNA , VARANASI WINNER
ST.MARK'S SR. SEC. SCHOOL, JANAKPURI, NEW DELHI RUNNER UP